Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tuubeen

Nojo,

když se řekne "korupce", každý se ošklíbne, ale když má pak někomu něco "strčit", nějak se mu to slůvko nevybaví... Mimochodem, prospiska odnešená z práce spadá, myslím, do trochu jiné kategorie... a něco jste mi připomněl. Jdu napsat článek. :-)

0/0
5.4.2011 11:34

www.cestazkrize.cz

jo

jenže slušní lidé se k moci nikdy nedostanou a sytý revoluci nedělá. takže asi beznadějné. bohužel...

0/0
5.4.2011 11:30

Světlonoš

sice te milovniku ropnych katastrof a utrpeni zvirat

nemam rad, ale tady bych celkem souhlasil. Je videt ze i pako muze mit obcas zablesk osviceni.

0/0
5.4.2011 8:50

DollyBastard

no nevim, nevim...

To je nejaka vase osobni subjektivni analyza? Ze technicka reseni nezabiraji? Nase republika je v rozkladu a prave nefunkcnost nekterych technickych reseni je zavdavkem pro bujici korupci. Pochybuji, ze v zemich s nizkou korupci maji anonymni akcie, zmatenou zmet zakonu, ktera v konecnem dusledku pomaha mlzeni a skryvani pochybnych zakazek, nefunkcni protikorupcni policii, impotentni kontrolni urady atd. V cele statni sprave je chaos, ktery brani poctivemu jednani a naopak umoznuje skryvani vsemoznych zlodejen. Prostredi, ktere knockautuje poctivce a nahrava korupcnikum. Takove prostredi prave potrebuje nutne "opravu" v podobe technickych reseni. Mluvim tady ale o opravdovych technickych resenich a ne o nefunkcnich paskvilech, ktere nakonec vzdy poslanci schvali.

0/0
5.4.2011 8:21

DollyBastard

Re: no nevim, nevim...

co mel treba delat takovy Michalek, kdyz mel podezreni, ze se deje na MZP korupce? Policie nevyresila za poslednich par let ani jeden pripad korupce(ano existuje i moznost, ze se v CR zadna korupce nedeje), navic je v podezreni, ze je stale pod taktovkou Langra. NKU, Antimonopol urad, statni zastupitelstvi jsou pod politickym vlivem, premier i ministr ho poslali k sipku. Na koho se mel obratit, aby mel jistotu, ze se s korupci zatoci?

Byt Michalek v Belgii, obrati se na policii, ci jinou duveryhodnou instituci a pripad korupce skonci raz dva vymenou ministra, premiera a mozna cele vlady.

Tohle neni o tradici ale o technickych resenich(nefunkcnich v CR). Nyni tu mame prostredi, ktere odrazuje poctivost(uz jen tim, ze lidi, kteri odhali korupci se nemaji na koho obratit a navic jsou oni sami v ohrozeni) a nahrava nekalym praktikam. No,ted to chce jen zmenit ku prospechu poctivosti. To rozhodne nebude lehke,ale preci jen bych vic veril technickym resenim nez prazdnemu vyrazu "tradice".

0/0
5.4.2011 8:42

marka40

Karma.

Pravdivé - tím pádem smutné.

0/0
5.4.2011 6:44

shrink

A jsme v podstatě zase

u té propisky, ukradené z práce ... Sdílím tento apel na individuální zodpovědnost (zdá se mi být pro Tebe typický a principiální, i když jsem četla dohromady max. 3 články) :)

R^

0/0
4.4.2011 21:01

vit.kucik

Re: A jsme v podstatě zase

:)) ano, propiska... bystré děvče... :))

0/0
4.4.2011 21:25

assam

Paráda!

Já to vidím na své rodině.Naši rodičové jsou ještě silně nasáknutí "úplatkovou mentalitou".Mě a ženě se to hnusí a příčí-pokud něco "nemám mít" nebo nepotřebuju,tak se o to nervu.Pokud to mít musím(např.zdravotní péče) a mám na to nárok,najdu si cestu,jak jej uplatnit aniž bych morálně selhal.Zní to idealisticky,ale my v mnohém idealisty jsme a předáváme to našim dětem,doufajíc,že to bude pokračovat dál.Pokud by se touhle vlastní hrdostí dala strhnout celá jedna generace,třeba by to tím stromem o pár generací později pěkně otřáslo.Díky chlape,za připomenutí;-).petr.assam

0/0
4.4.2011 19:39

vit.kucik

Re: Paráda!

Díky za příspěvek Petře... přesně to jsem měl na mysli, jen jsem to neuměl sdělit v tak výstižné zkratce...:))

0/0
4.4.2011 20:16

petrziphajek.bigbloger.lidovky.c

Pěkný rozbor

naprostý souhlas. Bohužel právě z těchto důvodů jsem u nás skeptikem. Spousta lidí by volila nějakou z uvedených politických cest, ale v životě je to přesně "udělat to musím, jinak mi toto neschválí / tohle bude trvat moc dlouho / ...." A tak výchova v rodině buď není a nebo je jen teoretická, ale činy usvědčují teorii ze lži.

Dá se říct, to je jedno z dědictví komunismu - potlačení důstojnosti, osobní cti a naopak vytažení věcí jako "je nutno to zařídit za jakoukoliv cenu". Ale i když jedna generace uplynula, situace se nelepší, mám takový pocit, že mnoho lidí si vzalo to nejhorší ze socialismu i kapitalismu.

Možná vám tam chybí jedna kategorie, kde by mohlo politické řešení uspět: když má úředním svěřenou moc rozhodovat a o úplatek si řekne, naznačí, tak často ho dá i občan, co by ho jinak nedal - prostě proto, že chce mít to, co by jinak mělo být samozřejmé. Takže omezit rozhodnutí úředníků, udělat věci nárokové po splnění jasně definovaných podmínek by alespoň trochu pomoct mohlo.

0/0
4.4.2011 17:35

kaktusak

Re: Pěkný rozbor

Kdepak "dědictví komunismu". Korupce bujela už za první republiky, už za ruských carů...

Není spojena jen se státními úředníky, ale i s "úředníky" soukromých firem. Řešením by tedy bylo, aby firmy patřily těm, kdo v nich pracují.

0/0
4.4.2011 19:14

petrziphajek.bigbloger.lidovky.c

Re: Pěkný rozbor

Nevtrdím, že ne. Asi tu byla odedávna (a ve středověku se ani nevnímala jako něco extra špatného - což ukazuje, že proti dobám antiky to šlo s morálkou dolů :-) ). Ale za socialismu narostla míra a hlavně se změnila morálka společnosti, jak naznačuje i autor v článku.

Váš návrh je korektní v intencích komunistické doktríny, ale nechápu souvislost vlastnění společnosti s korupcí. Pokud by soukroimá společnost měla možnost díky úplatku získat státní zakázku a tím pádem zvýšit svůj zisk, je to v zájmu vlastníků, ať je to jeden konkrétní kapitalista nebo v ní pracující lid.

0/0
4.4.2011 19:21

kaktusak

Re: Pěkný rozbor

V antice to s korupcí nebylo lepší. Když zemřel jeden dlouholetý správce athénské státní pokladny chudý, všichni se tomu moc podivovali.

V článku se konstatuje, že korupce hrozí všude tam, kde někdo spravuje cizí majetek. A to je i případ většiny soukromých firem, které vlastní kapitalisté, ale řídí manažeři. Proto je iluze myslet si, že omezením státu zmizí korupce.

 

0/0
4.4.2011 22:21

vit.kucik

Re: Pěkný rozbor

Hm. To máte sice pravdu (že soukromý vlastník není ideálním správcem svého majetku, který jen nedokonale kontroluje své manažery), jen jste zapomněl doříci i tu její druhou polovinu. A sice, že stát (nebo "lid" či zaměstnanci) jsou ještě horšími a nedokonalejšími správci čehokoliv, jak dokládá zkušenost a historie. Proto korupce sice bují i v soukromém sektoru, ovšem v tom veřejném (případně socialistickém) podstatně více.

0/0
4.4.2011 22:33

petrziphajek.bigbloger.lidovky.c

Re: Pěkný rozbor

Ono je to tím, že když uplácí soukromá firma jinou soukromou firmu, je to sice porušení četné hospodářské soutěže, nebo jak se to jmenuje, ale věškeré náklady pak nesou ty firmy - prostě jedna z nich udělala špatný byznys a vlastníci to můžou vedení sečíst. Kdežto u státu je nakonec poškozený stát, tedy všichni, protože se utrácí peníze z daní všech.

Teď mě napadlo, že většinou uplácí firma stát (úředníka) a to se vnímá negativně. Ale když je to naopak (stát uplácí firmy / občany), vnímá se to pozitivně. A najednou nevadí, že to jinde chybí. Třeba i víkendu jsem kousek jel ve SČ kraji. A pochopil jsem nákupy offroadů, to nebyly silnice, ale tankodrom. Bodejť, když se peníze vyházely za 30Kč poplatky u doktora a v lékárnách a za autobusy pro studenty "zadarmo". Takže na úplatky státu lidem doplatili lidi - ale reálná zodpovědnost žádná (nemluvím o politické, to je jen pojem).

0/0
4.4.2011 22:51

petrziphajek.bigbloger.lidovky.c

Re: Pěkný rozbor

To nezpochybňuji. Ale korupce je i ve vztahu firma - stát. A pak je jedno, kdo firmu spravuje, protože firmě se vyplatí korumpovat. Proto s tím nemá naprosto nic společného vlastnictví výrobních prostředků, ale čím dál větší okruh věcí, do kterých krafe stát a hlavně rozhodovací pravomoci státu ve stále více oblastech. A právě rozhodování, dle mnohdy dost neurčitých pravidel, nutí firmy i lidi získat výhody (nebo eliminovat nevýhody) právě podšoupnutím všimného.

A ad antika: jasně, že se korumpovalo. Ale bralo se to jako něco hodně špatného - za prokázání korupce hrozily vysoké tresty, třeba až poukaz na zápasy se lvy (z nejtěsnější blízkosti).

0/0
4.4.2011 22:45

vit.kucik

Re: Pěkný rozbor

Mám podobnou skepsi v rychlou změnu... řekl''s to přesně - jedna generace uplynula - a nic. Krom toho, že je to tristní, je to i zajímavý sociologický problém, který se týká mnoha překvapivých částí společnosti. Např. české hospody - generace uplynula a velká část je obsluhou a úrovní ještě téměř v socialismu, i když supermarkety systémem a zbožím se Západu zcela vyrovnaly již v 90. letech. Čím to? Problém je opět v generačních stereotypech morálky, služby, poctivosti, apod. na kterých jsou restaurace mnohem více založeny, než distribuce zboží v obchodech. Ve zkratce - obchody lze narvat blýskavým zbožím za několik měsíců, ovšem vychovat "poctivé služebníky" terciálního sektoru trvá několik generací. Komunismus se začal zadrhávat až po jedné generaci (až začala ustupovat generace "staré školy"). Podříznout starý strom trvá okamžik. Nechat vyrůst nový trvá celé životy...

0/0
4.4.2011 20:35

petrziphajek.bigbloger.lidovky.c

Re: Pěkný rozbor

Hospody jsou zajímavý fenomén, to mě nenapadlo (ale moc tam nechodím). Ale je to tím, že hospody byly vždy národní kultuyrní tradice a tak se držely celkem i za socíku a socíkovské generace personálu. Byly tam nešvary, ale ne tak zlé, jako jinde. A právě díky tradici se po 89 rozjelo hodně hospod, takže velké konkurence a velká snaha v nabídkách i obsluhy.

Ale vzpomněl jsem si na obyčejné prodavačky v normálních obchodech, tam je to znát. Za mého mládí se říkalo starým paním a pánům, co byli slušní, pozdravili, snažili se pomoct "prodavači ze staré školy". A dneska se říká spíš s despektem, "prodavači jak za socíku", co při vstupu zákazníka nahodí xicht "co mě sem lezete otravovat" a "co chcete, vždyť za 1/2 hodiny zavíráme".

Problém je ten, že mnoho lidí je myšlenkama v socíku, stýská se jim a tak v tomto duchu vychovávají děti... a pak ten přerod o to dýl potrvá. A dravá všeho -schopná a -ochotná generace to kazí z druhé strany.

0/0
4.4.2011 22:38

Si0 po 4. zákazu

Děkuji, pěkný článek.

Ale karmu nedávám, nejsu indián.

0/0
4.4.2011 14:42

vit.kucik

Re: Děkuji, pěkný článek.

Díky, nevadí, ani indiány nenásilním k tomu, co jim není přirozené...:))

0/0
4.4.2011 20:36AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.