Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konec Kmotra Bárty?

Vít Bárta odstoupil z pozice ministra dopravy. Znamená to jeho konec v politice nebo jen začátek další kapitoly? A jak tato další kapitola bude vypadat?

Předně je nutno konstatovat, že základní obrysy celého podniku, které se daly předvídat před rokem, ještě než VV uspěly ve volbách (viz zde), se naplnily s podivuhodnou přesností:

 

  1. Strana VV je privátním podnikem jediného majitele a vůdce, kterým je Vít Bárta, předseda John je jen poslušnou, nastrčenou (a nyní již nepotřebnou) figurou.
  2. Vít Bárta ji ovládá spletí na něm závislých osob, jako jsou rodinní příslušníci, bývalí zaměstnanci nebo jinak závislé osoby. Tento způsob „řízení“ je jednostrannou manipulací za užití příslibů, vydírání a úplatků, tj. způsobů užívaných spíše v mafiánských strukturách než běžných komerčních či politických organizacích.
  3. Strana VV nemá politický obsah, její politická tvář je i po roce nejasná. Není jisto ani to, zda je pravicovou či levicovou stranou. Je to důsledek toho, že byla založena pro jiné účely, než oficiálně deklaruje a její politický program má jen druhotnou, zastírací funkci.

 

V psychologickém obrazu Bártovy osobnosti by jistě byly obsaženy vlastnosti jako inteligence, cílevědomost a organizační schopnosti, které mu umožnili vybudovat úspěšný podnik. Naprostou dominanci by však měla vlastnost, popsatelná jako extrémní ambicióznost, snaha o vyvýšení sebe sama nad druhé, plynoucí obvykle z vnitřních pochyb o sobě samém. Vít Bárta se od mládí snažil před vrstevníky stylizovat do nadřazené pozice, jako člen elity či jakési aristokracie. Obraz, který se snažil vzbudit, dokládá presentace exotických zájmů (arabské koně, opera), zvláštní styl oblékání, výjimečné značky auta (i bez schopnosti je řídit), submisivních krásek v blízkosti, hovory o „závislosti na svých milionech“, apod. Zkrátka jen nic běžného, co by jej porovnalo s běžným „plebsem“. Ambice a snaha o vlastní prospěch jsou běžnými lidskými vlastnostmi, ve vzácných případech se však vymknou kontrole a nafukují se nade všechny meze, kdy nutí svého majitele jednak ke stále horečnatější činnosti a jednak jej strhávají stále častěji k iracionálním krokům, kdy „pro vlastní ego přehlédnou okolní svět“.

 

Motivy – vlak, který se příliš rozjel

Snaha předehnat vlastní ego je příčinou, že si osoby typu Bárty naleznou uspokojení spíše budováním archaických struktur mafiánského typu než v realizaci skrze nějakou civilnější profesní kariéru. To první jim nabídne bezprostřední pocit moci a nadřazenosti, což to druhé nemůže (nebo jen nepřímo a zdlouhavě).

Spekulovat o hlavních motivech kohokoliv je ošemetné, v Bártově případu to s největší pravděpodobností bude touha po moci a vlivu, která mu zprostředkuje pocit nadřazenosti a uznání. Všechna ostatní lákadla, vč. peněz, jsou až na dalších příčkách. Odtud je logická cesta o propojení byznysu a politiky. Jen toto propojení – tím že je nelegální – přináší skutečně nekontrolovanou moc. Pokud by se věnoval pouze jednomu nebo druhému, jeho moc by byla kontrolovaná a značně omezená.

 

V principu operují všechny nelegální struktury (mafie) tam, kde není stát – kde je jeho moc příliš slabá (bezpečnost, zbraně) nebo z morálních důvodů nevhodná (prostituce, drogy, korupce). Mafiánské struktury se tedy na svém nelegálním poli činnosti musí obejít i bez výhod, které stát legálním činnostem nabízí – jde především o výhodu bezpečí (zajišťovanou policií) a vymahatelnosti práva (soudy). Gangy se nemohou ve svých nelegálních sporech mezi sebou obracet na policii, nebo sepisovat smlouvy a vymáhat u soudu jejich dodržení. Tyto civilní instituce jsou výsledkem staletého civilizačního vývoje, mafiánským bossům – protože stojí mimo legální civilizační instituce – zbývají jen prostředky archaických společností (jaké známe např. z ranného středověku – vůdce klanu, jeho osobní ozbrojená družina, ostatní služebníci a poddaní). Tj. vazby, založené na vztazích (přísaha, oddanost, čestné slovo, vydírání, uplácení) a jejich vynucení hrubou silou (hrozby, bití, mučení, vraždy).

Kde nejsou soudy – je zbytečné psát smlouvy. Kde nejsou písemné smlouvy, je nutno ctít vyřčené slovo. Kde je třeba se spolehnout jen na vyřčené slovo, tam musí mít věřitel hrubou a účinnou moc bez okolků (i preventivně) slibujícímu osvěžit paměť, jinak je závazek nevymahatelný.

 

První krok Bártovy cesty k politické moci byl přirozený – Bárta je Pražan, svůj podnik provozoval především v Praze, pokusil se tedy proniknout do lokální politiky v Praze. Protože první pokusy mnoho nevynesly (Reedová za VV osamoceně v  zastupitelství Prahy 1), proto změnil strategii na těžší kalibr, zajistil tvář Radka Johna a zkusil frontální útok ve snaze dostat se do koalice ovládající pražskou radnici (a tím i přístup k miliardám, protékajícím jejím rozpočtem). Ovšem stala se nečekaná věc - vlak se rozjel rychleji, než čekal. Celostátní výzkumy veřejného mínění najednou zaznamenaly růst preferencí VV, a to i mimo Prahu. Rýsovala se možnost skoku o několik pater výše, z komunální rovnou do celostátní politiky. To bylo pokušení, jako když alkoholikovi, zvyklému cucat z krabicového vína, vtisknete do dlaně klíče od skladu dvacetileté brandy. Tomu Bártovo ego nemohlo odolat.

 

Proto se v nelegálních strukturách nesepisují smlouvy, ale dává slovo. Závazky nemají listinnou podobu. Popsána je praxe zejména v ruskojazyčných mafiích, kde kmotři málokdy formálně něco vlastní. Majetek je pro formu zapsán na bezvýznamné služebníky, přitom jejich skuteční vlastníci s ním nakládají skrze ně se stejnou účinností odněkud z ústraní. Pokud by služebník projevil byť jen náznak neposlušnosti, stihl by ho okamžitý a drastický trest. To samé platí o dohodách – služebník se ve vlastním zájmu snaží naplnit nepsanou dohodu tak, jak ji myslel kmotr. Jakékoliv kličkování („to nebylo dohodnuto, kde to máte napsané“) je zcela nemyslitelné, protože už jen jeho náznak by byl osudný.

 

Pokaždé, když v Bártovi převládla velikášská ješitnost, začal jednat iracionálně a vršit chyby. První chybou bylo, že se nechal unést vidinou parlamentní důležitosti a nechal svůj vlak najet na celorepublikovou kolej. Kdyby se spokojil s Prahou, mohl v nějaké koalici sedět na pražském magistrátu a v rámci hesel o dinosaurech si vymýšlet zakázky za stamiliony.

 

Další chybou bylo, že mu ješitnost nedovolila opravdu zůstat v pozadí, jak gangsterská slušnost a logika káže. Formálně ještě nebyl členem ani své privátní strany, neměl ani žádnou funkci, ale nechal se napsat na kandidátku, a pak - zpitý úspěchem a okouzlen sám sebou, po úspěšných volbách musel sedět u každého jednání, brát si slovo i za formálního předsedu strany a dokonce se najmenovat do vlády. To bylo úplné šílenství, které pokračovalo dále tím, že pokoušel řídit ministerstvo nejen vlastní, ale i svých vazalů (min. vnitra) a dokonce zasahovat i do resortů jiných stran (stávka lékařů). To pro něj nemohlo skončit jinak než špatně. Kdyby se držel v pozadí (mimo parlament, natož vládu), mohl stejně účinně manipulovat svými lidmi ve svůj prospěch, přičemž by se ho jejich případné chyby a přehmaty nijak nedotkly. Jednoduše by je vyměnil a jeho kára VV by pod praporem boje proti korupci jela nerušeně dál.

 

O trestech svých vazalů rozhodují jen kmotři podle svého uvážení, nemusí se nikomu zodpovídat, proto jen jejich hrozba vůči jednotlivci tak účinná. Zároveň ukazuje na jistou „slabost“ demokracie – legální stát musí být maximálně spravedlivý (proto ten komplikovaný aparát zákonů, soudů, směrnic, odvolání, apod.), nelegální organizace si se spravedlností nemusí lámat hlavu – proto je její moc vůči jednotlivcům tak efektivní. Jedinec, na kterého se mafie zaměří, je v pasti – může být vydírán, hanoben, mučen nebo zabit a demokratický stát má jen velmi omezené možnosti (díky snaze o spravedlnost), jak ho ochránit.

 

Když Vít Bárta po volbách před kamerami předával ředitelování, a pak i podíl v ABL svému mladšímu bratrovi jako důkaz, že „s agenturou už nemá nic společného“, museli se odborníci na boj s organizovaným zločinem snad jen pousmát. Kdyby chtěl jednat opravdu útlocitně a podle práva, stačilo, aby si nechat podepsat směnku na nějakou absurdní částku, a tu chovat v trezoru pro případ, že by formální správce začal zlobit. O této metodě by mohlo barvitě vyprávět mnoho figur, od Mrázka až po Krejčíře, ostatně i poslanci za VV, podepisující obskurní smlouvy na milionové částky. Pravděpodobně ale nebylo v prostředí neviditelných vazeb, slibů a účinných hrozeb žádných směnek potřeba, aby jeho neformální vliv na svou organizaci zůstal stejně efektivní jako předtím.

 

Slabosti jedince vůči efektivnímu trestu mafie v minulosti využívala typicky při  žádání výpalného. Navštívila živnostníka, požádala o peníze a živnostník – nechtěl-li riskovat zdraví nebo požár živnosti – zaplatil. Stát jej mohl obtížně chránit, vše probíhalo na bázi neviditelných vztahů, které policie mohla  těžko postihnout. Mafie tak dokázala vytvořit vedle státu paralelní archaickou strukturu na bázi pána a poddaného. To bylo v minulosti. Koncentrací výroby a obchodu do nadnárodních řetězců se zdálo, že tyto časy jsou pro mafii nenávratně ztraceny.

Moderní sociální stát, který přerozděluje většinu národního bohatství, však nelegálním strukturám přináší tak neuvěřitelný skok v možnostech, o kterým se jejich mafiánským dědům ani nesnilo. Oni „slabí, vůči mafii zranitelní“ jedinci nyní místo živností spravují miliardy ve veřejných rozpočtech a rozhodují o jejich umístění. Každý z nich má zranitelné děti, příbuzné, nějaké slabosti a šmouhy z minulosti a každého z nich není stát s to ochránit (má-li zůstat ještě demokratickým) se stejnou účinností, s jakou jim mafie může ublížit. A je jasné, že výpalné v tomto případě není hrst bankovek z příruční kasičky.

 

Scanning ministerstev

Bártovo osobní angažmá ve vysoké politice se dá tedy přičíst – vzhledem k jeho skutečným cílům - jen jako nelogický úlet, způsobený záchvatem nezřízeného velikášství. K ovládnutí úřadu tam nemusí osobně sedět, stačí tam mít své lidi. A dokonce to nemusí být ani „ti jeho“ lidé, stačí se vyznat detailně ve vztazích, informacích a osobách, aby bylo jasné koho „zmáčknout“ a žádat výpalné v podobě služby, která posune věci náležitým směrem. Je tedy nutný „scanning prostředí“, aby se vědělo přesně kdo, co a jak, a pak je to už rutinní práce „pánů, co mě přátelsky navštívili, případně mi zavolají, jak se mám“.  Bártovi lidé (v roli náměstků) takový scanning ministerstva (ministerstev) mohli za uplynulý rok stihnout několikrát. Už tam nejsou potřeba a je typické, že jeden po druhém se z úřadu vesměs odporoučeli pryč. Předpokládám, že semena jsou zaseta a opravdová žeň přijde až po jeho odchodu z politiky do ústraní.

 

Zločinecké organizace v minulosti žily z vydírání výpalného od stovek živnostníků. Byly to celé čtvrti a města. Tolik lidí se podvolilo nátlaku a dlouhodobě platilo, a to zcela ze svého. Kolik lidí dnes rozhoduje o zakázce řekněme za dvě miliardy? Dvacet? Deset? Sedm? Mají dnes více motivace nepodlehnout, když dávají z cizího, ze kterého jim navíc leccos ulpí za nehty?

 

Další kapitola příběhu

už bude méně barvitá. Vít Bárta se stáhne do ústraní, povyk, provázený chvilkovým odhalováním jeho lidí na úřadech, za pár týdnů utichne. Bárta nabídne věrným, kteří chtějí věřit za každou cenu, historku o spiknutí médií a stavební lobby proti schopnému ministrovi, který začal dělat pořádek mezi korupčníky. Také má čerstvou pozitivní zkušenost, že aféry lze „usedět“ – dělat si dále svou, zvířený prach usedne a lidé i přes nadávání si časem zvyknou i na nejneuvěřitelnější věci (jaký že byl závěr aféry o špehování politiků Prahy 11 agenturou ABL?). Zbytek „očištěného“ klubu poslanců VV bude do konce volebního období podporovat vládu. Po volbách se po VV slehne zem – stejně byl projektem jen na jedno volební období.  V ústraní nebude vidět, média se k němu jen těžko dostanou, založí další akciové firmy (přímo nebo přes prostředníky), takže nebude jasné, co přesně vlastní a v čem se angažuje (není tak bláhový, aby nechal inkasovat přímo ABL, která bude po léta pod drobnohledem). A začne úročit svou setbu – zkušenosti, kontakty, informace.

Jeho primární cíl  - uspokojení z nekontrolované moci, dávající pocit nadřazenosti a výlučnosti – zůstává nadále neporušen a může si jej čas do času kazit jenom sám svými záchvaty sebeokouzlení, které jej nutí předstupovat před veřejnost a domáhat se u ní svého potvrzení. Jen ty ho mohou nutit se vrátit zpátky do vlády a záře kamer , snít o „zápisu do dějin“, jinak nic racionálního. Současná facka reality jej  (alespoň načas) vytrhne ze snění a usměrní do racionálnější polohy, ovšem na jeho činnosti a motivech nic podstatného nezmění. Ty mají kořen hluboko v jeho osobnosti a konec konců o majetek, neformální organizaci a klíčové informace nepřijde.

 

Těžká medicína

Z uvedeného plyne nepříjemný závěr – snaha vymýtit organizované struktury je boj s duchy. Znamená to bojovat proti neviditelným vztahům, které se těžko dokazují, zato lehko zapírají. I když odejdou všichni lidi z ABL, i ti „zbylí, co to mysleli upřímně“ z VV, nikdy si nebudeme jisti, kolik dalších lidí za ně bude kopat skrytě, koho dalšího mohou ovlivnit, přemluvit, zastrašit, zlomit. Na to neexistuje žádné rychlé řešení a každá medicína bude těžká a hořká. Organizovaný zločin je průvodním jevem demokracie a žádná demokracie se s ním nedokázala vypořádat během několika roků.

 

„Proč má být horší Bárta, který dával statisícové úplatky než jiní na ministersvtech, co kradli stamiliony? Nekřivdíte mu?“ Běžní korupčníci kradou miliony či miliardy pro sebe a své blízké. Pokud jsou odhaleni a zbaveni funkcí, jejich případ končí. S Bártou je to jiné. Bárta zatím nijak nekradl (alespoň to není známo), ovšem vlastní silnou privátní organizaci, která je s to ovládnout rozsáhlé úseky státní sféry. A vše nasvědčuje tomu, že s infiltrací již započal. Zatímco ostatní případy korupce byly jednotlivými delikty, zde se jedná o skutečně organizovaný zločin ve velkém, s dlouhodobými škodami, převyšujícími ty předchozí v řádech a samozřejmě měnící zcela charakter demokratických institucí. Napadení veřejné moci nelegálními strukturami je jako heroinový návyk – vzniká rychle, ale odstraňuje se velmi špatně. I mnohem silnější demokracie (jak ukazují zkušenosti z Itálie či USA) s nimi bojují desítky let a přes dílčí úspěchy nejsou ještě u konce. S nadsázkou  - kdyby šlo Bártovi „jen o pár stovek milionů“, neštěkl by po jeho kauze ani pes.

 

Zkušenosti z již zmiňované Itálie nebo USA, (kde sice není organizovaný zločin v žádném případě zcela vymýcen, nicméně se daří jeho moc více či méně postupně snižovat) říkají, že nejsou spasitelná žádná konkrétní politická opatření „shora“, ale spíše pomalá generační změna myšlení široké populace, která projevuje stále častěji civilní statečnost pokušením mafie vzdorovat. V malých, každodenních věcech věřit legálním strukturám. Věřit policii (i přes její nedokonalost). Věřit svým politikům (i přes jejich nedokonalost). Věřit soudům (i přes jejich nedokonalost). Odmítat „malé úplatky“, vzdorovat „malým výhružkám“, nebát se riskovat „malé bezpečí své rodiny“ (což je často jen volbou mezi nepříjemným a pohodlným). V prostředí, kde převládá odhodlání k těmto civilním ctnostem, se archaickým nelegálním strukturám obecně daří špatně.

 

V tom ale tkví hořkost oné medicíny – Vítové Bártů jsou mezi námi už teď, ovšem změnit chování širokých vrstev lidí, vypěstovat jejich občanské ctnosti, to trvá generace. Na druhou stranu –  spoléhání na „nové, nezkažené tváře“ selhalo. Spoléhání na „lepší zákony“ nebo nějaké zázračné „protikorupční opatření“ selhalo. Plané nadávání a spoléhání, že přijde „Někdo, kdo v tom konečně udělá pořádek“, selhalo. Možná ve všeobecném znechucení už nastala ta správná doba na hořkou medicínu. Tu, kterou musí polknout každý. Protože vznik občanské společnosti nebyl nikdy ani rychlý ani snadný...

Autor: Vít Kučík | úterý 26.4.2011 11:18 | karma článku: 41,57 | přečteno: 9085x
  • Další články autora

Vít Kučík

Asadova strategie vychází, donutí Obamu ke spolupráci.

Bašár Asad se od počátku občanské války ve své zemi stavěl do role bojovníka proti islámskému radikalismu, A to i v její počáteční fázi, kdy opozice nebyla radikalizovaná a už vůbec ne islamisticky fundamentalistická. Jeho první strategie však nenesla úspěch - Západ jeho rétorice (oprávněně) neuvěřil a země sunnitského islámu zatím vyzbrojily opozici natolik, že to vypadalo na neřešitelný vojenský pat.

27.8.2014 v 16:08 | Karma: 20,03 | Přečteno: 3013x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Noam Chomsky - mnoho pokřiku pro nic

Noam Chomsky je marxistický protiamerický a protiizraelský radikál, a kdo to ví, ten nemohl být jeho olomouckými výroky překvapen. Celé nedorozumění (které je příčinou "skandálu") tkví v tom, že jej česká média uvedla jako "nejvlivnějšího intelektuála naší doby" a "profesora věhlasné americké university", což v českých duších vytváří o člověku podstatně jiný obraz, než škatulka "protiamerický radikál".

10.6.2014 v 14:35 | Karma: 23,19 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Volby 2013: Co o nich věděl Mojžíš...

Výsledek českých voleb: přes čtvrtinu hlasů získali populisté bez hlubšího politického programu, bez jasné politické ideologie a bez vlastní strany -Babišovo ANO a Okamurův Úsvit. Minulý zážitek s VV - přes všechny soudní, špionážní a bulvární dramata - nebyl pro českého voliče dostatečně názorný, proto se jej rozhodl v ještě masívnější verzi zopakovat znovu.

27.10.2013 v 18:29 | Karma: 25,37 | Přečteno: 1058x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Deset důvodů, proč měl Obama na Sýrii zaútočit hned...

...a proč je jeho váhání chybou: .

15.9.2013 v 21:18 | Karma: 28,68 | Přečteno: 4981x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Vysoká politika v 5 bodech...

... tak, aby ji pochopili i moji přátelé z hostince Na Hamerniku mezi 1. až 4. pivem (co se jim děje v hlavách od pátého piva výše, to ví jen Pánbůh, na to je i tato logika krátká).

9.10.2012 v 10:26 | Karma: 34,71 | Přečteno: 3628x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6363x
Studoval jsem a pracoval v Praze v IT a logistice... momentálně se svou rodinou žiji na úpatí Dolomit v severní Itálii