Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Korupce – co nabízí ta Vaše strana?

Zveřejníme všechny státní zakázky na Internetu, a bude po korupci. Donutíme strany zprůhlednit účetnictví - a zatočíme s lobbismem. Odtajníme příjmy a platy všech politiků - a zlikvidujeme korupčníky. Tak co, jdete do toho?!

Korupce je možná tam, kde existuje model správce. Tedy někoho, kdo nevlastní daný majetek nebo moc, ale má jej za odměnu pouze spravovat, a to v zájmu skutečného majitele. A tady vzniká prastaré pokušení – jednat spíše v zájmu vlastním, než v zájmu toho, kdo mne pověřil. To znají nejen státní úředníci a politici, ale i manažeři velkých firem, soudci, policisté nebo konkursní správci. Ti všichni nakládají s mocí (a majetkem), která jim nepatří, byla jim pouze svěřena.

 

Aha, víme tedy KDE korupční prostředí začíná. Teď jen ono opatření, jak s ní zatočit. Tady se už návody budou trochu lišit, podle odstínu našeho politického založení:

 

Metoda sociálního inženýra: zaveďme konečně ta opatření!

Politický technolog je přesvědčen, že stačí konečně prosadit několik technických opatření na zprůhlednění veřejných rozhodnutí a korupce se rozplyne na minimum. Například povinně zveřejníme všechny veřejné zakázky na internetu. Tam také zveřejníme účetnictví politických stran i majetky politiků. Nabídky budeme posuzovat anonymně (veřejně, nezávisle, odděleně...), zájemci musí mít dané kvality (bezdlužní, transparentní, ...), atd., atd. Vypadá to na první pohled moc pěkně a logicky, a nadchne zejména ten typ voličů, kteří dají jen na první dojem a dál se ve svém uvažování už nedostanou.

 

Zkušenosti ze světa ukazují, že žádné technické opatření korupci nijak zásadně nesnížila. V nejlepším případě mají jen malý, navíc dočasný účinek. Je to jako věčná honička s tvůrci virů a antivirových programů nebo hackery a projektanty ochran proti nelegálnímu kopírování. Ti první jsou vždy o krok (nebo dva, tři) napřed, ti druzí je dýchavičně následují a pozice si už z principu nemohou vyměnit. Sám bydlím v zemi, která má podstatně pokročilejší systém na hlídání daňových úniků (což je v principu to samé jako hlídat korupci) než ČR, a zároveň i podstatně větší objem uniklých daní.

 

Zatímco výsledky těchto technických opatření jsou sporné (co se týče snížení korupce nebo daňových úniků), jedno je naopak zcela jisté: samotné zavádění těchto technických opatření korupce provází a jejich zavádění stojí daňové poplatníky miliony, ne-li miliardy.

Metoda levicového humanisty: najděme ty čisté!

„Vyměňte politiky! Pryč s těmi zloději, kteří jen kradou! Pošleme tam konečně ty NORMÁLNÍ, POCTIVÉ LIDI!“ Takhle křičí určitá část populace ve všech zemích světa už odnepaměti. A v žádné zemi světa se doposud ty NORMÁLNÍ, POCTIVÉ LIDI! nepodařilo nalézt. Respektive – oni tam celou dobu byli. Jakoby si nikdo nevšiml, že všichni ti politici jsou NORMÁLNÍ, POCTIVÍ LIDÉ asi tak stejně, jako my všichni. My všichni máme v sobě pevně zakódováno volit především vlastní prospěch, proto se žádní andělé nemohou najednou v politice objevit. Ledaže by skutečně přišli z nebe, či jiné planety.

 

Přesto čekání na ty „čisté“ je obsaženo v programech mnoha stran a dává stále dokola šanci stovkám politických kariér.

 

Metoda pravicového liberála: odstraňme stát!

Zde je opravdu racionální jádro – korupce je vázána na model správce. Omezme tedy objem spravovaného (tj. rozsah státu) a tím omezíme i živnou půdu korupci. Málo státu – málo korupce. Málo daní – málo daňových úniků. Ano, v tom je kus pravdy.

 

Ovšem jen kousek, protože i když silně omezíme stát, nějaký stejně zbude. A s ním i starý problém (byť ve zmenšené verzi). Ale tyto všechny úvahy – a to je daleko podstatnější zádrhel – se podobají spíše přemítání o nějakém snovém Slunečním státě, vzhledem k okolní realitě, která směřuje celosvětově spíše opačným směrem: ke stále složitějšímu sociálnímu systému, kde úloha státu spíše roste než klesá. Strohou realitou zkrátka je, že přes všechny problémy, které různé odstíny socialistického přerozdělování působí, o nějakém výraznějším prosazování minimálního libertánského státu ve světě nenajdeme ani stopu. Možná někdy v budoucnosti, ale rozhodně ne teď.

 

To také limituje použití minimálního státu jako metody proti korupci na metodu použitelnou buď jen teoreticky anebo jen v omezených, konkrétních případech (např. privatizace státních firem).

 

Nabídnout úplatek v severských zemích je stejně snadné jako v Čechách – přesto se to sice děje, ale méně často. Typickému Norovi by to bylo především trapné, nepatřičné. Snížení k nelegálním praktikám  by dokazovalo jeho neschopnost uspět podle legálních pravidel. Přijetí úplatku by bylo pociťováno s podobnými pocity trapnosti – jako morální selhání, které zůstane jako trvalé šmouha na duši, kterým znehodnotí sám sebe před sebou.

V Čechách naopak úspěšné nabídnutí úplatku znamená frajerskou schopnost „šikovně zařídit věci“ a takový člověk má neformální kredit toho, kdo „se vyzná a ví jak na to“. Příjemce úplatků má zase neformální status moci a důležitosti, toho, kdo „něco znamená“ a umí si takové místo zajistit.

 

Konečné řešení – nejpomalejší řešení

Země s nejmenší mírou korupce, vyplývající z výsledků šetření Transparency International (mezinárodní organizace, zabývající se korupcí), jsou země jako Belgie, skandinávské země, Velká Británie, Kanada, USA, Švýcarsko, Austrálie, apod. Následují země jižní Evropy, v druhé polovině jsou např. Čína a Rusko, závěr peletonu patří rozvojovým, chudým a chaotickým zemím Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

 

Zajímavé je, že u zemí s nejmenší korupcí není známo, že by uplatňovala nějaká zvláštní protikorupčníopatření. Dokonce se nadá ani říci, že by to byly libertánské země s minimálním podílem státu - příkladem jsou skandinávské země, tradičně s nízkou korupcí, ovšem s mohutným státním přerozdělováním a daněmi, s nadsázkou řečeno – napůl socialistické země. Co tedy tyto země spojuje?

 

Obecně se dá říci, že všechny země první desítky jsou mnohaleté, svobodné liberální demokracie s (nyní odhlédneme od specifické vyjímky, kterou je Japonsko) individualistickou protestantskou tradicí.

 

„Ale když v té naší zemi to bez úplatků ani nejde, je na tom všechno postavené, dělají to všichni“ – je častá námitka těch, kteří uplácejí. Nemají však pravdu. Jde to, je to jen méně snadné. Ostatně s úplatky to jde snadněji všude, i v severských zemích, přesto se tam uplácí méně. Není to věc nutnosti, ale individuální volby. A individuální volba vychází z individuálních žebříčků hodnot.

 

Z toho plyne, že řešení korupce není v žádném konkrétním opatření, ale v tradici, klimatu celé společnosti. V hodnotách a denním chování milionů lidí. V běžných ctnostech, chcete-li. A to se nemění ze dne na den, nezmění ho nějaký zákon nebo informace na internetu. Tradice je jako vzrostlý, mnohasetletý strom – mění se s generacemi, trvá generace a lze ji měnit jen tam, kde se nové generace utvářejí – tj. ve školách, ale ještě spíše v rodinách. Tam děti nevědomým odpozorováváním od rodičů vytvářejí nejen nové tradice, ale i osobní hodnotové systémy.

 

„To je zase jenom prázdné moralizování. My chceme rychlou akci. A hned!“

 

To je smutná zpráva pro voliče mnohých politických stran (a straniček), které na všelijakých protikorupčních návrzích postavily svou existenční kampaň. Ta může být buď naivním aktivismem nebo naopak chladným kalkulem k získání pozornosti, protože buď jak buď jsou takové pokusy odsouzeny k nezdaru. Rychlé řešení, které by naráz změnilo národní zvyklosti, bohužel neexistuje.

 

Dokud nebude pocit ušpiněné trapnosti Čechů a Češek při nabízení a přijímání úplatků dostatečně veliký, dokud budou přesvědčení, že se to týká jen politiků a „těch nahoře“, dotud se s korupcí nic podstatného nestane.

 

Což může být nakonec i dobrá zpráva. Říká totiž, že nejsme odkázání na to, co vymyslí „oni“. Říká, že řešení máme v rukou doslova my všichni…

Autor: Vít Kučík | pondělí 4.4.2011 14:14 | karma článku: 29,65 | přečteno: 2797x
  • Další články autora

Vít Kučík

Asadova strategie vychází, donutí Obamu ke spolupráci.

Bašár Asad se od počátku občanské války ve své zemi stavěl do role bojovníka proti islámskému radikalismu, A to i v její počáteční fázi, kdy opozice nebyla radikalizovaná a už vůbec ne islamisticky fundamentalistická. Jeho první strategie však nenesla úspěch - Západ jeho rétorice (oprávněně) neuvěřil a země sunnitského islámu zatím vyzbrojily opozici natolik, že to vypadalo na neřešitelný vojenský pat.

27.8.2014 v 16:08 | Karma: 20,03 | Přečteno: 3013x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Noam Chomsky - mnoho pokřiku pro nic

Noam Chomsky je marxistický protiamerický a protiizraelský radikál, a kdo to ví, ten nemohl být jeho olomouckými výroky překvapen. Celé nedorozumění (které je příčinou "skandálu") tkví v tom, že jej česká média uvedla jako "nejvlivnějšího intelektuála naší doby" a "profesora věhlasné americké university", což v českých duších vytváří o člověku podstatně jiný obraz, než škatulka "protiamerický radikál".

10.6.2014 v 14:35 | Karma: 23,19 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Volby 2013: Co o nich věděl Mojžíš...

Výsledek českých voleb: přes čtvrtinu hlasů získali populisté bez hlubšího politického programu, bez jasné politické ideologie a bez vlastní strany -Babišovo ANO a Okamurův Úsvit. Minulý zážitek s VV - přes všechny soudní, špionážní a bulvární dramata - nebyl pro českého voliče dostatečně názorný, proto se jej rozhodl v ještě masívnější verzi zopakovat znovu.

27.10.2013 v 18:29 | Karma: 25,37 | Přečteno: 1058x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Deset důvodů, proč měl Obama na Sýrii zaútočit hned...

...a proč je jeho váhání chybou: .

15.9.2013 v 21:18 | Karma: 28,68 | Přečteno: 4981x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Vysoká politika v 5 bodech...

... tak, aby ji pochopili i moji přátelé z hostince Na Hamerniku mezi 1. až 4. pivem (co se jim děje v hlavách od pátého piva výše, to ví jen Pánbůh, na to je i tato logika krátká).

9.10.2012 v 10:26 | Karma: 34,71 | Přečteno: 3628x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6363x
Studoval jsem a pracoval v Praze v IT a logistice... momentálně se svou rodinou žiji na úpatí Dolomit v severní Itálii