Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chvála spekulace (o vrazích z Wall Streetu a nevinné Pretty Woman)

Jsou spekulanti jen parazity, kteří nic neprodukují, vyhánějí ceny nahoru, způsobují krize a bankroty poctivých lidí? Anebo může být i pro „poctivé lidi“ činnost spekulantů požehnáním?

Spekulant levně nakupuje, aby draze prodal. Tak prosté to je, že se tato definice může vztáhnout na všechny z nás. My všichni chceme levně nakoupit a draze prodat, chceme svůj prospěch. V práci, v lásce, v zážitcích, ve svém vzdělání. Přesto většina se spekulanty necítí. Nemáme totiž úspěch, neumíme naši přirozenou touhu po vlastním prospěchu zhmotnit v reálné peníze. Nevíme, co, kde a jak zdrahne a nemáme odvahu na nejasná tušení vsadit vlastní úspory. Kdybychom to věděli, rádi bychom se stali úspěšnými spekulanty všichni. Tato hranice je tak tenká a neviditelná, jako je těžce dosažitelná, proto odděluje nejen úspěch od neúspěchu, ale i uznání od naprosté nenávisti. A právě té je na naší straně hranice právě tolik, kolik je neznalosti, co dobrá spekulace těch úspěšných vlastně přináší nám, těm méně úspěšným.

 

Smysl spekulace

Základním přínosem každé spekulace, který uvádí každá ekonomická učebnice, je snižování rizika v čase nebo místě. Co to znamená? Nejtypičtější ukázkou spekulace je spekulace s úrodou. Při podzimní sklizni je ječmene dost a jeho ceny nízké. Na začátku léta zase nedostatek – čeká se na další úrodu, ceny na trhu letí vzhůru. Spekulant tedy nakupuje ječmen na podzim (odčerpává jeho zásoby a tlačí nízké podzimní cenu nahoru), aby jej pustil na trh v létě (tehdy zvyšuje jeho množství na trhu a tím poněkud snižuje vysokou letní cenu). Před několika sty lety tito obchodníci skutečně nakupovali pytle obilí, skladovali je ve svých stodolách a pak je vozili na trh. Dnes je celý proces tak automatizovaný, že spekulant nevidí ani zrno, budoucí úrodu kupuje a prodává papírově (dnes už jen elektronickým převodem). Toto je velmi zjednodušený příklad vyrovnávání cen v čase, které má pozitivní dopad pro všechny členy systému – zemědělce, obchodníky, zpracovatele potravin i jejich spotřebitele.

 

V principu stejné je vyrovnávání cen v místě: pokud spekulant zjistí, že je ječmen v Praze dražší než v Brně, začne jej vozit z Brna (kde sníží jeho zásobu a tím navýší cenu) do Prahy (kde zvýšení jeho množství na trhu bude tlačit ceny dolů). Výsledkem bude mnohem nižší cenový rozdíl mezi Prahou a Brnem, než kdyby spekulace nebyla, a tím také růst bohatství většiny obyvatel jak Prahy, tak i Brna.

 

Skutečný svět je samozřejmě mnohem složitější, než tyto idealizované příklady. Základním nástrojem spekulantů jsou informace a vítězí ten, kdo je má lepší nebo v nich umí lépe číst. Úroda je pokaždé jiná, vliv na její velikost má počasí a dalších deset faktorů, spekuluje se na cenu nevytěžených surovin nebo cenu budoucích akcií, spekuluje se na výrobky, kariéry umělců a tisíc jiných věcí. Ceny létají vzhůru či padají dolů podle toho, jakou lidská mysl očekává vzácnost dané komodity a je to tak dobře i pro toho posledního spotřebitele. Protože pohyb ceny usměrňuje přirozenou cestou i spotřebu a ta by bez volné spekulace balancovala mezi daleko ostřejšími extrémy – od zoufalého nedostatku po naprosté plýtvání. Právě tomu spekulace sice nechtěně, zato velmi účinně předchází – napomáhá k hospodárnějšímu nakládání se zdroji.

 

Pozorný čtenář si jistě všimne, že za slovo spekulace lze dosadit jiné slovo, totiž – volný trh. Obojí jsou totiž jedním a tím samým, protože zásadní podmínkou, aby to celé fungovalo a prospívalo, je svoboda. Volnost nabízet, nakupovat a prodávat bez omezení a strachu. Jakékoliv omezení – byť je zaváděno ze sebelepších úmyslů – může mít pozitiva jen nepatrné a krátkodobé. Z delšího časového období regulace přinášejí vždy horší výsledky, než volná spontánní lidská aktivita.

 

Spekulační bubliny

Konflikt mezi svobodou a regulacemi trhu je také neviditelnou podstatou situací, kdy – jak říkají levicoví odpůrci svobodného trhu – se „trh zbláznil“, „trh selhal“, apod. Pečlivou analýzou prakticky každé krize, způsobené prudkým růstem a následným propadem cen  je nějaký zásah vlády, který umožnil nezodpovědné chování dalších lidí. Příkladem může být tlak vlády USA na banky, aby poskytovaly hypotéky širokým vrstvám obyvatel a následné „zachraňování“ vybraných podniků v nedávné hypoteční krizi r. 2008. Vyto vládní zásahy jednak vyvolaly cenovou bublinu na trhu nemovitostí (kterou by normální spekulace s nemovitostmi nikdy nenechala tak nabobtnat), jednak nepřímo podržela akcie hypotečních ústavů (které by běžná akciová spekulace poslala ke dnu dávno předtím, než by jejich špatně kryté půjčky narostly do astronomických výšin). Svobodný trh (což je jen jiný název pro volnou spekulaci), má schopnost se s chybujícími firmami vypořádat sice nemilosrdně, ale velmi rychle a tím znemožnit, aby se jejich chyby šířily jako virus na zbytek společnosti. Vláda pod populistickým tlakem často jedná ve snaze zabránit těmto jednotlivým „krutostem trhu“ vůči chybujícím, ale tím jen přenáší nemoc na celou společnost a zatahuje ji tím do dlouhé agonie krize. Ano, nebýt konkrétních vládních intervencí Bushovy a Obamovy administrativy, krize by nepřekročila meze místního hypotečního sektoru, natož hranice USA. Za spekulační bubliny nemůže tedy „chamtivost spekulantů“ (ta má spíše stabilizující účinek), ale různé ochranářské regulace, které se vždy nějakými zadními vrátky vymstí.

 

Největší hodnota spekulace

Největším dobrodiním, které spekulace společnosti dává, je, že stanovuje hodnotu věcí. Nic nemá absolutní hodnotu, jen hodnotu relativní, danou momentální nabídkou a poptávkou. I nový dům může mít „skutečnou hodnotu“ nulu, pokud jej nikdo nechce koupit a tvrdohlavý majitel se může rozčilovat jak chce, že „jen za cihly a beton dal milion“. Spekulant více než kdo jiný svou spekulací testuje a stanovuje aktuální reálné hodnoty věcí. Tvoří hodnoty z věcí nedoceněných a odhaluje, co je nesmyslně přeceněno.

 

Kdo by neznal holywoodskou limonádu s Richardem Geerem a Julii Robertsovou Pretty Women... Chamtivý milionář se doposud počestně živil tím, že ruinoval „zdravé“ podniky a tím připravoval o práci stovky otců od rodin. Vytipoval si loděnici, která po desetiletí vyráběla dobré lodě. Koupil ji, zrušil výrobu, její majetek rozporcoval a po částech prodal, dělníky poslal na pracovní úřad a shrábl peníze. V zamilovaném poblouznění však „prozřel“ a dal na vidění dobra očima chudé dívky a své jednání změnil. Zapomněl na svůj zisk a nechal dělníky dál stavět lodě, vždyť přeci oni – na rozdíl od něho, spekulanta, „něco užitečného tvoří“...! Miliony očí nad takovým obrácením padoucha nezůstalo suchých a filmu přineslo vyneslo zasloužené tržby.

V reálném světě to však neštěstí chodí jinak. Naštěstí, nejen pro milionáře, ale i pro ony chudé dívky. Proč? Ve skutečnosti spekulant (R. Geere) našel možnost, jak využít aktiva dané loděnice lépe, než je využívala ona firma sama. Jinak by na ně po rozporcování a rozprodeji nic nezbylo. Noví kupci doků a částí budov koupí dali najevo, že daný majetek umí zužitkovat lépe, než stará loděnice letitou výrobou lodí (třeba tam budou letovat chipy do notebooků). Už jen hrozba z existence „žraloků z Wall Streetu“ (kterého si R. Geere zahrál) nutí firmy k výkonnosti a jejich management být stále ve střehu, což pak v důsledku znamená lepší výrobky, efektivnější podniky, více blahobytu a pokroku pro všechny. Spekulant Geere tedy něco zásadního stvořil: vymyslel a rozsekáním na kousky stvořil lepší využití zdrojů za miliony dolarů. Myšlenkou vytvořil více reálné hodnoty, než dělníci pokračováním výroby průměrných lodí.

 

Sentimentální filmová realita je ovšem jiná – co je dobré a spravedlivé, ví nejlépe chudá dívka, a ta je přesvědčena, že je lepší dál stavět lodě.

 

Ovšem – soudě podle tržeb filmu i nenávisti veřejnosti vůči spekulantům, „zločincům s bílými límečky“ -  kolik z nás dává přednost před reálným světem raději světu Pretty Women... ?

 

Článek vyšel na na webu Devian.cz

Autor: Vít Kučík | sobota 9.7.2011 10:09 | karma článku: 25,62 | přečteno: 2572x
  • Další články autora

Vít Kučík

Asadova strategie vychází, donutí Obamu ke spolupráci.

Bašár Asad se od počátku občanské války ve své zemi stavěl do role bojovníka proti islámskému radikalismu, A to i v její počáteční fázi, kdy opozice nebyla radikalizovaná a už vůbec ne islamisticky fundamentalistická. Jeho první strategie však nenesla úspěch - Západ jeho rétorice (oprávněně) neuvěřil a země sunnitského islámu zatím vyzbrojily opozici natolik, že to vypadalo na neřešitelný vojenský pat.

27.8.2014 v 16:08 | Karma: 20,03 | Přečteno: 3013x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Noam Chomsky - mnoho pokřiku pro nic

Noam Chomsky je marxistický protiamerický a protiizraelský radikál, a kdo to ví, ten nemohl být jeho olomouckými výroky překvapen. Celé nedorozumění (které je příčinou "skandálu") tkví v tom, že jej česká média uvedla jako "nejvlivnějšího intelektuála naší doby" a "profesora věhlasné americké university", což v českých duších vytváří o člověku podstatně jiný obraz, než škatulka "protiamerický radikál".

10.6.2014 v 14:35 | Karma: 23,19 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Volby 2013: Co o nich věděl Mojžíš...

Výsledek českých voleb: přes čtvrtinu hlasů získali populisté bez hlubšího politického programu, bez jasné politické ideologie a bez vlastní strany -Babišovo ANO a Okamurův Úsvit. Minulý zážitek s VV - přes všechny soudní, špionážní a bulvární dramata - nebyl pro českého voliče dostatečně názorný, proto se jej rozhodl v ještě masívnější verzi zopakovat znovu.

27.10.2013 v 18:29 | Karma: 25,37 | Přečteno: 1058x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Deset důvodů, proč měl Obama na Sýrii zaútočit hned...

...a proč je jeho váhání chybou: .

15.9.2013 v 21:18 | Karma: 28,68 | Přečteno: 4981x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Vysoká politika v 5 bodech...

... tak, aby ji pochopili i moji přátelé z hostince Na Hamerniku mezi 1. až 4. pivem (co se jim děje v hlavách od pátého piva výše, to ví jen Pánbůh, na to je i tato logika krátká).

9.10.2012 v 10:26 | Karma: 34,71 | Přečteno: 3628x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Když se chvěje země

I na zemětřesení se dá zvyknout. I když si to Češi neumí představit, protože v Čechách se země nijak zvlášť nechvěje. Platí to však – jako ostatně všechno - jen do jisté míry.

20.5.2012 v 22:49 | Karma: 24,63 | Přečteno: 2135x | Diskuse| Cestování

Vít Kučík

Krvavý marketing – vítejme v nové éře

Kausa Breivik: budou se útoky “osamělých vlků” opakovat častěji nebo budou řídnout? A co s tím svobodná společnost může dělat, aniž by přestala být svobodná?

8.5.2012 v 16:09 | Karma: 23,43 | Přečteno: 1842x | Diskuse| Společnost

Vít Kučík

iMarxism Now! – bitva o svobodu a autorská práva

Jednou z nejpopulárnějších myšlenek dneška je Svobodné Sdílení Dat. Je natolik sexy, že ji podporuje devět lidí z deseti. Má však svou odvrácenou tvář – druhou stranu mince, která není zatím vidět. Než tedy poddáme její slastné náruči podporou Pirátů nebo Anonymous nebo jiného hnutí, bojujícího proti autorským a patentovým právům, je dobré si tu krasavici prohlédnout ze všech stran.

1.3.2012 v 13:06 | Karma: 26,27 | Přečteno: 2828x | Diskuse| Společnost

Vít Kučík

Přelidněná planeta - zbyde nám místo jen ke stání?

Je lidí na naši Zemi „příliš mnoho“, „tak akorát“ anebo naopak „málo“? Množí se lidé bezhlavě „jako potkani“, až se začnou dusit v odpadcích a rvát se o poslední zdroje nebo se usmaží na přehřívající se planetě? Znamená více lidí více nepohodlí a více válek?

15.12.2011 v 14:52 | Karma: 31,25 | Přečteno: 6539x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vít Kučík

Úspěšný podnikatel - úspěšný politik?

Miliardář Babiš je naštvaný a jde do politiky. Je jen dalším v řadě úspěšných byznysmenů, kteří „se už na to nemohou dívat“, anebo má reálnou šanci na úspěch?

6.11.2011 v 22:08 | Karma: 26,15 | Přečteno: 2880x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Jak pračka rozbila rodinu a dala vzniknout feminismu

I v Čechách prudce roste počet nesezdaných mužů a žen a klesá jejich touha se „vázat“ tím druhým, natož rodit děti. Má to na svědomí morálka, strach z rozvodu nebo obyčejná pračka?

6.7.2011 v 14:44 | Karma: 29,21 | Přečteno: 3564x | Diskuse| Společnost

Vít Kučík

Konec Kmotra Bárty?

Vít Bárta odstoupil z pozice ministra dopravy. Znamená to jeho konec v politice nebo jen začátek další kapitoly? A jak tato další kapitola bude vypadat?

26.4.2011 v 11:18 | Karma: 41,57 | Přečteno: 9085x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Korupce – co nabízí ta Vaše strana?

Zveřejníme všechny státní zakázky na Internetu, a bude po korupci. Donutíme strany zprůhlednit účetnictví - a zatočíme s lobbismem. Odtajníme příjmy a platy všech politiků - a zlikvidujeme korupčníky. Tak co, jdete do toho?!

4.4.2011 v 14:14 | Karma: 29,65 | Přečteno: 2797x | Diskuse| Společnost

Vít Kučík

Libye: dilema mezi čertem a ďáblem

Útok západních stíhaček na Libyi podnítil mnoho odsudků a výkřiků proti „dalšímu kovbojskému vměšování do suverénního státu“. Dokonce i někteří redaktoři iDNES tomu pohledu fandí, soudě alespoň podle odstínu informací, které vybírají na web svého listu.

21.3.2011 v 5:30 | Karma: 22,87 | Přečteno: 2579x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Facebook a arabský revoluční vítr 2011

Revoluční vlna v arabských zemích, která ve dvou měsících už smetla dvě diktatury, nápadně připomíná revoluční vlnu roku 1989, která odplavila komunistické diktatury východní Evropy.

17.2.2011 v 15:58 | Karma: 21,72 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Recykluj! Posílíš přírodu! Nebo mír? Nebo co vlastně?

To, že recyklací nějak pomáháme přírodě, má za samozřejmé téměř každý. Je to heslo zažrané tak hluboko do podvědomí veřejnosti, že je kacířstvím se vůbec ptát po jeho smyslu. Podobně jako socialistické „Buduj vlast – posílíš mír“ znal každý tak důvěrně, že mu přišlo automatické, že socialismus s mírem musí nějak souviset (ač tomu bylo spíše přesně naopak). Jakou souvislost má tedy recyklace odpadu s přírodou, prostředím a naší svobodou?

2.12.2010 v 13:56 | Karma: 33,65 | Přečteno: 4731x | Diskuse| Ekonomika

Vít Kučík

Kdy dojde ropa? Nikdy?!

Světové zásoby ropy stačí na příštích 20 let. Pak pumpy vyschnou. Přijde světová krize, snad i války o kanystr benzínu. Je vám to povědomé? Jistě. Má to však něco společného s realitou? Mohou být zásoby nejen ropy, ale i ostatních surovin opravdu nekonečné?

18.10.2010 v 14:32 | Karma: 42,25 | Přečteno: 22255x | Diskuse| Ekonomika

Vít Kučík

Ochránci zvířat a Matky Země. Obchodníci deštěm, s.r.o.

„Lidstvo je rakovinou na tváři Matky Země. Je parazitem, který si pyšně myslí, že má větší cenu, než jiní živí tvorové. Je nutno bojovat za zájmy zvířat a Přírody, i za cenu potlačení expanzivního lidského druhu!“

27.9.2010 v 13:46 | Karma: 33,88 | Přečteno: 4638x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vít Kučík

Roman Joch – kladivo na romská privilegia?

Bude Joch kladivem na romská privilegia, jak veřejnost skrytě očekává? Nebo se jeho představy Romů ani netýkají a jsou „o něčem jiném“ ?

16.9.2010 v 15:46 | Karma: 30,20 | Přečteno: 3254x | Diskuse| Politika

Vít Kučík

Ropné havárie. Fakta a hysterie.

Mediální obraz je až nudně stejný – ropou oblepení ptáci, dramatická gesta ekologů, hektické čištění pobřeží a nenávist vůči chamtivým koncernům. Tento stereotyp se zarývá pod kůži milionů diváků, kteří pak ovlivňují chování svých vlád. Do jaké míry je však úměrný skutečným faktům?

26.7.2010 v 14:15 | Karma: 47,87 | Přečteno: 45200x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6363x
Studoval jsem a pracoval v Praze v IT a logistice... momentálně se svou rodinou žiji na úpatí Dolomit v severní Itálii